Kısa film, az zaman ve malzeme ile çok şey anlatabilmenin yöntemidir. Belki de yöntemlerin en güzelidir. Kısa Film, uzun metrajlı filmler çekçek yönetmenler yetiştirmek için bir anlamda okul ve deneyim imkanıdır. Bunun yanında bu tür festivaller dünyanın her yerinde en etkili tanıtım aracıdır.

Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, dünyanın en güçlü iletişim araçlarından biri olan sinema sayesinde, Siirt ve Türkiye’nin sinema kültürünün tanıtım gelişimine katkıda bulunmuş olacaktır. Dijital medya, yazılı ve görsel basın gibi farklı duyuru araçlarının gücünü ve desteğini kullanarak, kültür-sanat ve turizm alanında farkındalık yaratıp, bölge ekonomisini canlandırarak, bölgenin dışa açılmasını sağlayacaktır.

Sinemayla organik ilişkisi olanlar ve film çekimleri ile ilgilenenler için profesyonellerin tecrübeleri çok değerli paylaşımlardır. Alanlarında uzman, sinema sektöründen isimlerle farklı konularda atölye çalışmaları organize edilecektir.

Atölye çalışmaları şu alanlarda yapılacaktır:

Senaryo Yazarlığı: Katılımcılarla birlikte bir hikaye oluşturulacak ve o hikaye bir film senaryosuna dönüştürülecektir. Böylece en baştan başlayarak bir fikrin, filme nasıl dönüştüğünün anlaşılması sağlanmış olacaktır. Ardından katılımcıların kendi senaryoları ve hikayeleri üzerine paylaşımlarda bulunulacaktır.

Görüntü Yönetmenliği: Görüntü teknolojilerinin temelinden başlayarak yeni görüntüleme teknolojileri ele alınacak, profesyonel bir kamera ve ışık ekipmanları ile kısa çekimler katılımcılar ile birlikte kaydedilecek, bu kayıtların iş akışı içerisinde değerlendirmesi yapılacaktır.

Oyunculuk: Kamera önü oyunculuk konusunda temel teknikler ele alınacak. Mimik, jest, drama ve oyun devamlılığı gibi konularda ufak çalışmalar yapılacaktır.

Festivale özellikle şehir dışından gelecek olan ziyaretçiler için Siirt’i tanıtan kısa kültürel turlar, yemek ve kahvaltı organizasyonları düzenlenecektir. Festivalin amaçlarından bir tanesi de Siirt’in tanıtılması olduğu için bu tür etkinliklerin önemi büyüktür. Katılımcılar sinema dolu bir festival içerisinde aynı zamanda Siirt’in tarihi yerlerini görme şansı elde edecekler, yöresel lezzetlerden tadacaklardır.

4. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali
4. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali