FESTİVAL HAKKINDA

2018 yılında ilki gerçekleştirilen 1.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali hem yerel hemde çevre halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Anadolunun sanat ile iç içe olan bü güzel serüveni halkın sanata karşı olan özlemini gözler önüne koymuştur. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek 2.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali bu yıl kapılarını tekrardan sanat severlerle buluşmak için açıyor . Bu hedeften yola çıkarak yerli sinema olgusunu irdeleyerek ülkemiz sinema dilinin yol haritasını ortaya koymak. Bunu yapmak için dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler ve yönetmenler, atölye çalışmaları ile gösterim ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.

Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Geçmişte Siirt’e yapılan bir çok film çalışması bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur.  Siirt’in bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir.Siirt, ülkemizin güneydoğusunda, tarihi bir derinliği olan bir şehirdir. Gelin ve bu filiz veren Şehri beraber tekrardan keşfedelim.

Siirt, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir. Siirt Üniversitesindeki 16.000 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Aynı zamanda 1. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ne çevre illerden katılım gösteren 8.000 üniversite öğrencisinin 2. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivaline artarak katılımıyla toplam 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapması beklenmektedir. Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği böyle bir şehre güzel bir film festivali halk çok yakıştırdı ve gereken önemi verdi. Amacımız Siirt’in marka haline dönüşmesi için ikinci adım olan 2. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ni gerçekleştirmektir.