2018 yılından bu yana Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali hem yerel hem de çevre halk tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali Anadolu’nun sanat ile iç içe olan bu güzel serüvenini halkın sanata karşı olan özlemini gözler önüne koymuştur. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyerek 4.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali bu yıl kapılarını tekrardan sanatseverlerle buluşmak için açıyor. Bu hedefle; yerli sinemanın, uluslararası sinema ile fonksiyonel anlamda gelişim süreçlerinin izlenmesi ve yeni yol haritası ortaya koyularak, dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir.

Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Geçmişte Siirt’te yapılan birçok film çalışması bu şehrin topraklarında filizlenmiş olan birer tomurcuktur. Siirt’in bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Bu yıl 4.sü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali bu anlamda çok değerli bir kültür sanat etkinliği olarak devam etmektedir. Siirt, ülkemizin güney doğusunda, tarihi derinliği olan bir şehirdir. Gelin, bu filiz veren şehri beraber tekrardan keşfedelim.

Siirt, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahiptir. Siirt Üniversitesi’ndeki 16.000 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar, şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Aynı zamanda start verdiği 2018 yılından beri Siirt Kısa Film Festivali’ne yerel ve çevre illerden katılım gösteren üniversite öğrencileri ve halkın, 4.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’ne de artarak katılımıyla toplamda 35.000 katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir. Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği bu güzel şehre halk film festivalini çok yakıştırdı ve gereken önemi verdi. Amacımız Siirt’in marka haline dönüşen Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali’nin 4.sünü gerçekleştirmektir.

FESTİVAL EKİBİ

ARŞİV

4. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali
4. Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali